VŠEOBECNO ZÁVÄZNÉ NARIADENIE

číslo 7/2001, o zbere, preprave a zneškodňovaní komunálneho  odpadu a o miestnom poplatku za zber, prepravu a  zneškodňovanie komunálneho odpadu

   

Mestské zastupiteľstvo v Šahách sa podľa § 11 ods. 3  písm. g zák. číslo 369/90 Zb. o obecnom zriadení /v znení neskorších zmien a doplnkov / uznieslo dňa 12.12.2001 vydať podľa § 6 ods. 1 zákona toto Všeobecne záväzné nariadenie mesta o zbere, preprave a zneškodňovaní komunálneho odpadu a miestnom poplatku za zber, prepravu a zneškodnenie komunálneho odpadu na území mesta Šahy a jeho mestských častí.

I. časť

Čl. 1  Všeobecné ustanovenia

  1. Všeobecne záväzné nariadenie (ďalej len "Nariadenie") ustanovuje práva a povinnosti orgánov mesta Šahy a povinností občanov, právnických a fyzických osôb pri nakladaní s komunálnym odpadom na území mesta Šahy a pričlenených obcí Tešmák, Preseľany nad Ipľom , vychádzajúc z Programu odpadového hospodárstva mesta Šahy, ktorý je záväznou prílohou tohto "Nariadenia".

  2. Povinnosti pôvodcov právnickych a fyzickych osôb oprávnenych na podnikanie, pri ktorej činnosti vzniká iný ako komunálny odpad, upravuje zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v znení neskorších zmien a doplnkov ako aj s ním súvisiace predpisy.

II. časť

Čl. 1  Základné ustanovenia

  1. Odpadom je vec, ktorej sa chce jej majitel' zbavit, alebo tiež hnuteľná vec, ktorej odstránenie (zneškodnenie) je potrebné zhľadiska starostlivosti o zdravé životné podmienky a ochrany zivotného prostredia.

  2. Pôvodcom odpadu je každý, koho činnosťou vzniká, alebo ten, kto vykonáva úpravu, zmiešavanie, alebo iné úkony s odpadmi, pokiaľ ich výsledkom je zmena povahy alebo zloženia odpadov. Držiteľ odpadu je pôvodca odpadu alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, u ktorého sa odpad nachádza.

  3. Odpadovým hospodárstvom sa rozumejú činnosti zamerané na predchádzanie a obmedzovanie vzniku odpadov, ich zhodnocovanie recykláciou, prípadné využitie ako zdroj energie alebo ich zneškodňovanie.

  4. Nakladanie s odpadmi je akákoľvek činnosť, ktorej predmetom sú odpady, najmä zhromažďovanie, preprava, skladovanie a zneškodňovanie odpadov, vrátane starostlivosti o miesto skladovania, zneškodňovania, zber (separovaný), výkup, úpravu, triedenie, spracovanie a využívanie odpadkov ako zdroja druhotných surovín a energie.

  5. Druhotnou surovinou je surovina alebo materiál získaný z odpadu (napr. separovaným zberom), ktorý je spôsobilý na ďalšie hospodárske alebo iné využitie. Zostáva pritom odpadom až do ďalšieho spracovania.

  6. Zneškodňovanie odpadov je najmä ich ukladanie na skládke, spaľovanie alebo neutralizácia v zariadeniach, ktoré sú povolené úradom životného prostredia. Pre mesto Šahy a jej časťí jediná povolená skládka komunálneho odpadu je Riadená skládka nie nebezpečného odpadu "Holá stráž" v k.ú. Vyškovce nad Ipľom, ktorej správcom sú Technické služby mesta Šahy.

  7. Zber, prepravu a zneškodnenie komunálneho odpadu na území mesta zabezpečujú Technické služby mesta Šahy.

  8. Separovaný zber je spôsob oddeľovaného zberu využiteľných druhotných surovín z komunálneho (prípadne čiastočne aj priemyselného) odpadu. Separovaný zber odpadov na území mesta Šahy zabezpečujú Zberné suroviny a.s. Bratislava na základe osobitnej zmluvy uzavretej s mestom Šahy s možnosťou jeho rozšírenia na jednotlivé mestské časti podľa finančných možností rozpočtu mesta.

  9. Primárne triedenie je oddeľovanie využiteľných odpadov (druhotné suroviny) od ostatného odpadu a aj ich čiastočná úprava (vyčistenie, umyťie, zbavenie sa nevhodných doplnkov) už v mieste ich vzniku ( prevádzkárniach, dománostiach). Následne ich uloženie do určených zberných nádob pre separovaný zber.

  10. Sekundárne triedenie (dotrieďovanie) je oddeľovanie nevhodných prímesí iných látok z druhotných surovín a ich čiastočná úprava (lisovaním, drvením). Najčastejšie dotrieďovanie sa vykonáva v triediarňach.

 

Čl. 2   Komunálny odpad

  1. Chatakteristika jednotlivých druhov odpadov pojednáva vyhláška Ministerstva životného prostredia SR číslo 284/2001 Z.z., ktorou sa ustanovuje kategorizácia odpadov a vydáva Katalóg odpadov.

  2. Komunálne odpady sú odpady z domácností vznikajúce na území mesta pri činnosti fyzických osôb a odpady podobného cha- rakteru vznikajúce pri činnosti právnických osôb alebo fyzických osôb-podnikateľov, ako aj odpady vznikajúce pri činnosti mesta, a pri čistení verejných komunikácií a priestranstiev, ktoré sú v správe mesta, a pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov. Zoznam odpadov, ktoré tvoria komunálny odpad je prílohou č.2 tejto VZN.

  3. Drobné stavebné odpady sú odpady vznikajúce z bežných urdžiavacich prác zabezpečovaných fyzickou osobou nepodnikateľom na vykonanie ktorých sa nevyžaduje stavebné povolenie a postačuje ohlásenie stavebnému úradu alebo pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie stavebnému úradu /mestu/.

  4. Nebezpečný odpad je taký odpad ktorý svojimi vlastnosťami (najmä toxicitou, infekčnosťou, dráždivosťou, výbušnosťou, horľavosťou, chemickymi vlastnosťami) je, alebo môže byť nebezpečný pre zdravie obyvateľstva alebo na životné prostredie.

Čl. 3   Objemný odpad

  1. Objemným odpadom sa rozumie komunálny odpad, ktorý nie je možné ukladať do zberných nádob z dôvodu, že sa do nich pre svoj objem nezmestí. Producenti objemového odpadu a drobného stavebného dopadu ho umiestňujú do veľkoobjemových kontajnerov, ktorých rozmiestnenie zabezpečujú TS mesta Šahy, rozmiestňujú ich na obvyklé miesta raz za štvrťrok na dobu 14 dní a vyprázdňujú ich podľa potreby.

  2. Biologicky rozložiteľný odpad / z verejnej zelene, zo záhrad, od iných subjektov / sa umiestňuje do označených veľkoobjemových kontajnerov.

  3. Na objemné kusy komunálneho odpadu si môže občan individuálne u prepravcu za odplatu objednať veľkoobjemový kontajner.

  4. Ak prepravca odpadu zistil, že v zbernej nádobe sú odpady, ktoré do nej nepatria, nebude táto nádoba vyprázdnená. Po upozorneni pracovníkmi prepravcu je objednávateľ nádoby povinný závadný obsah odstrániť na svoj náklad. Prepravca je povinný určiť náhradný termín na odvoz odpadu.

 Čl. 4   Umiestňovanie komunálneho odpadu

  1. Komunálny odpad sa umiestňuje do zberných nádob /kuka nádoby, kontajnery, špeciálne zberové nádoby a igelitové vrecia na separovaný zber/.

  2. Sklo sa umiestňuje do špeciálnych zberových nádob /KBV/ alebo do igelitových vriec /IBV/ farebne odlíšených a označených s nápisom "SKLO".

  3. Papier sa umiestňuje do špeciálnych zberových nádob /KBV/ alebo do igelitových vriec /IBV/ farebne odlíšených a označených s nápisom "PAPIER".

  4. Plasty / PET fľaše / sa umiestňujú do špeciálnych zberových nádob /KBV/ alebo do igelitových vriec /IBV/ farebne odlíšených a označených s nápisom " PLASTY ".

  5. Zakazuje sa:

    1. uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste, ako na to  určenom v súlade so zákonom a týmto VZN

    2. zneškodniť odpad alebo zhodnotiť odpad inak, ako v súlade zo zákonom

    3. zneškodniť odpad vypúšťaním a vhadzovaním do vodného recipientu

    4. riediť a zmiešavať jednotlivé druhy nebezpečných odpadov alebo nebezpečné odpady s odpadmi, ktoré nie sú nebezpečné

    5. opotrebované batérie a akumlátory zmiešavať s odpadmi z  domácností

    6. vypúšťať odpadové oleje do povrchových vôd, podzemných  vôd a do kanalizácie

 

 Čl. 5   Povinnosti pôvodcov komunálneho a drobného stavebného odpadu

  1. Každá domácnosť v individuálnej bytovej zástavbe je povinná odobrať prostredníctvom Technických služieb mesta Šahy min. 1 kuka nádobu za 50 %-nú hodnotu jej obstarávacej cenu, aj v prípade jej výmeny.

  2. Vlastník / uzívateľ / domu, právnická alebo fyzická osoba podníkajúca na území mesta, je povinná objednať u prepravcu odvoz odpadu. Vlastník je povinný dbať, aby bol domový odpad na odvoz riadne pripravený, aby boli umožnené všetky práce spojené s odvozom a bolo zabezpečené riadne uskladnenie odpadu.

  3. Komunálny odpad je riadne pripravený k odvozu ak :

    1. je riadnym spôsobom ulozeny v zbernych nádobách,

    2. je prístup k nádobám bez závady,

    3. sú nádoby umiestnené na trvalom, alebo dočasnom mieste,

    4. ak je obsah nádoby zmrznutý tak, ze sa nedá vysypať, je  majiteľ domu povinný túto závadu odstrániť bez  poškodenia zberných nádob.

  4. Počet potrebných zberných nádob pre odvoz odpadu určí prepravca po dohode s vlastníkom /uzívateľom/ alebo správcom domu podľa miestnych podmienok, prepočtu potreby podľa výškového funkčného členenia zástavby nasledovne :

    1. pri rodinných domčekoch minimálne 1 kuka nádobu a po  jednom igelitovom vreci pre separovaný zber papiera skla a plastov na jednu domácnosť vrátane mestských častí Tešmak, Preseľany.

    2. pri obytných domoch tak, aby neboli preplňované,  jeden kontajner min. pre 10 bytov,jeden špeciálny  kontajner pre separovaný zber papiera a jeden špeciálny  kontajner pre separovaný zber skla a plastov

  5. Ak nie je komunálny odpad riadne pripravený na odvoz, prepravca požiada vlastníka /užívateľa/ domu o odstránenie závad. Pokiaľ sa tak nestane, odvezie majiteľ odpad na svoj náklad.

  6. Pri uskladňovaní komunálneho odpadu do zberných nádob sa nesmú nádoby preplňovať, po naplnení sa musia zberné nádoby uzatvárať.

  7. Sypať odpad na zem je zakázané.

  8. Odstránenie znečistenia okolia zbernej nádoby vzniknutého pri manipulácii s odvozom zabezpečuje prepravca.

  9. Výmenu zberných nádob

    1. opotrebovaných bežným používaním, vysypaním odpadov do  zberných nádob, zabezpečí prepravca

    2. poškodených prepravcom /deformácie, odtrhnuté uzávery  zberných nádob a pod./ zabezpečí na vlastné náklady  prepravca.

    3. poškodených užívateľom zabezpečí prepravca na náklady  užívateľa

    4. igelitové vrecia k separovabému zberu skla a papiera  budú poskytované domácnostiam od subjektu  zabezpečujúceho separovaný zber výmenným spôsobom  zdarma.

 Čl. 6   Odvoz komunálneho odpadu

  1. Odvoz komunálneho odpadu zo zberných nádob zabezpečujú Technické služby mesta Šahy na základe zmluvy s pôvodcom odpadu.

  2. Odpad musí byť vyvážaný min.:

    1. 1 x týždenne v rámci IBV

    2. 2 x týždenne pri obytných domoch

    3. pri objektoch občianskej vybavenosti individuálne podľa  dohody medzi vlastníkom /užívateľom/ a prepravcom.

  3. Odvoz vytriedeného skla, papiera a plastov bude zabezpečený na základe dohody, medzi mestom Šahy a Zbernými surovinami a.s. Bratislava, prípadne iným podnikateľským subjektom.

  4. Zber kovového štoru bude zabezepčený min. dvakrát ročne prostredníctvom Zberných surovín a.s., prípade iným podnikateľským subjektom do veľkoobjemových kontajnerov.

  5. Zber opotrebovaných batérií a akumlátorov je zabezpečený cez Čerpaciu stanicu pohonných hmôt " BENZINA" .

  6. Zber opotrebovaných olejov je zabezpečený cez na to oprávnených autoservisov alebo na čerpacej stanice PHM "BENZINOL".

 Čl. 7   Umiestnenie nádoby

  1. Vlastník /uzívateľ, správca/ domu po prejednaní s prepravcom je povinný zriadiť vyhradené miesto pre zberné nádoby tak, aby neboli umiestnené na komunikácii, chodníku, alebo parkovisku. Pri určovaní vyhradeného miesta treba dodrziavať hygienické a estetické predpisy a dbať hlavne o to,

    1. bol k nim zabezpečený ľahký a dostatočne prístup bez  poškodenia verejnej zelene

    2. nebol rušený vzhľad okolia a aby manipulácia so zbernými  nádobami

    3. neboli umiestnené v blízkosti okien bytov, detských  ihrísk, frekventovaných miest,

    4. boli uložené na spevnenom podklade,

    5. bolo zabezpečené vetranie, ak sú umiestnené vo vnútri  domov.

  2. Na chodníkoch a komunikáciách môzu byť ponechané len na dobu nevyhnutnú na vyprázdnenie. Po vysypaní zbernej nádoby je povinný prepravca vrátiť nádobu na pôvodné miesto.

  3. Projektant pri spracovaní zastavovacích plánov sídlísk musí umiestnenie všetkych druhov zbernych nádob konzultovať s prepravcom a organizáciami /BP a SBD/ na území mesta.

III. časť   Skládka komunálneho odpadu a výkupňa druhotných surovín

Čl. 9  Skládka nie nebezpečného odpadu

  1. Pre mesto Šahy slúži Riadená skládka nie nebezpečného odpadu "Holá stráž" v kat.území obce Vyškovce nad Ipľom.

  2. Zriaďovateľom Riadenej skládky nie nebezpečného odpadu "Holá stráž" je mesto Šahy a ďalšie obce, ktoré prispeli na výstavbu tejto skládky na základe zmlúv o združení finančných prostriedkov.

  3. Správcom skládky odpadov sú Technické služby mesta Šahy.

  4. Zneškodňovanie odpadov na skládke sa riadi prevádzkovým poriadkom pre skládku komunálneho odpadu.

  5. Odvážať a ukladať odpad na iné miesta, než sú určené na tieto účely je zakázané.

  6. Ak vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti zistí, že na jeho nehuteľnosti bol umiestnený odpad v rozpore so zákonom, je povinný to oznámiť bezodkladne okresnému úradu a mestu v územnom obvode, ktorých nehnuteľnosť nachádza.

 

Čl. 10  Výkupňa druhotných surovín a kompostáreň

  1. Výkupňu druhotných surovín v meste Šahy prevádzkujú Zberné suroviny a.s. Bratislava. Výkup druhotných surovín sa riadi prevádzkovým poriadkom.

  2. Kompostovanie biologicky rozložiteľného odpadu /odpad z verejnej zelene, zo záhrad z IBV / je zebezpečené v areáli SOUP Šahy. Zber tohoto odpadu zabezpečujú na území mesta TS mesta Šahy.

Čl. 11  Miestny poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov

  1. Za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov sa platí mestu miestny poplatok.

  2. Poplatok platí:

    1. fyzická osoba, ktorá nie je podnikateľom a má v meste trvalý pobyt alebo prechodný pobyt,

    2. právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ, pri  činnosti ktorej vzniká komunálny odpad a ktorá vlastní  alebo má v prenájme nehnuteľnosť, nachádzajúcu sa na  území mesta, určenú na podnikanie,

    3. fyzická alebo právnická osoba, ktorá je vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti, nachádzajúcej sa na území mesta a slúžiacej na prechodné ubytovanie, inividuálnu rekreáciu, ako záhrada, byt alebo nebytový priestor.

  3. Sadzby miestneho poplatku za činnosti uvedené v bode 1/ sú stanovené v cenníku, ktorý tvorí prílohu č.1 k tomuto VZN.

  4. Za komunálny odpad, ktorého pôvodcom je mesto sa účtuje odvoz odpadu a manipulácia na skládke. Za komunálny odpad, ktorého pôvodcom sú iné obce a právnické a fyzické osoby je navyše účtované aj skladočné.

 

Čl. 12  Priestupky a pokuty

  1. Priestupku sa dopustí ten, kto

    1. zneškodní odpad alebo zhodnotí odpad v rozpore s týmto  VZN

    2. uloží odpad na iné miesto, než na miesto určené mestom  v tomto VZN

    3. nesplní oznamovaciu povinnosť podľa § 18 ods.6 zákona

    4. neposkytne mestom požadované údaje podľa § 39 ods.9 zák.

  2. Za uvedené priestupky možnu uložiť pokutu do 5.000.- Sk

  3. Priestupky podľa ods.1 prejednáva mesto a výnosy z pokút  uložených za priestupky sú príjmom rozpočtu mesta.

  4. Právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na  podnikanie za porušenie tejto VZN môže uložiť primátor mesta podľa zákona SNR č.369/90 Zb. o obecnom zriadení,v znení neskorších zmien a doplnkov pokutu až do výšky 200 000.-Sk.

 

Čl. 13  Spoločné, záverečné a zrušujúce ustanovenia

  1. Poplatok za odvoz a uloženie KO je splatný do 31.3.bežného  roka.

  2. Na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti v jednotlivých prípadoch, podľa zákona o sociálnej pomoci /zák.č.195/1998 Z.z./ môže znížiť poplatok správca poplatku:

    1. dôchodcovia, žijúci v jednej domádnosti v počte 2 osôb  - poplatok sa znižuje na 50 % základného poplatku

    2. dôchodca, samostatne žijúca v jednej domácnosti  - poplatok sa znižuje na 25 % základného poplatku

  3. Povinnosť dodržiavania tohoto nariadenia kontroluje Mestská polícia, Mestský úrad, príslušné orgány štátnej správy v rozsahu svojich kompetencii, komisia ŽP /Mestského zastupiteľstva/ a ostatné osoby a orgány poverené primátorom mesta.

  4. Dňom nadobúdania účinnosti tohto nariadenia stráca platnosť VZN mesta Šahy č. 4/97.

  5. Toto všeobecne záväzné nariadenie nadobúda účinnosť dňom 1. januára 2002.

 

 JUDr.Ernest Zsolnay v.r.

 primátor mesta

 

 


 Príloha č.1   k VZN mesta Šahy č. 7/2001

 

Miestny poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie  komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov

  1. Zber, preprava a zneškodňovanie odpadov z domácností:

    Sadzba poplatku v súlade s čl. III, § 11 ods.1 zákona o  odpadoch pri množstevnom zbere podľa množstva vzniknutých komunálnych odpadov je:

    1. z rodinných domov 1 x týždenne 110 l popolovými nádobami - 660.-Sk/nádobu/rok

    2. z jednej domácnosti v obytných domoch 2 x týždenne (1100 l kontajnermi) -  660.-Sk/nádobu/rok

  2. Zber, preprava a zneškodňovanie odpadov od iných subjektov ako v bode 1:

    1. 110 l popolovými nádobami - 1 x týždenne 660.- Sk/nádobu/rok

    2. 1100 l kontajnermi 

      • 1 x týždenne 6600.- Sk/nádobu/rok

      • 2 x týždenne 13200.- Sk/nádobu/rok

  3. Poplatok za skladovanie odpadu dovezeného na skládku KO  pre členov združenia budovateľov riadenej skládky odpadov  je 200,- Sk/t, pre ostatných užívateľov:

    1. fyzické a právnické osoby podníkajúce 600,- Sk/t

    2. fyzickým a právnickým osobám podnikajúcim a vytvárajúcim nové pracovné miesta môže výšku poplatku zmierniť MsR

    3. ostatní obyvatelia mesta 300.- Sk/t

 


 Príloha č.1   k VZN mesta Šahy č. 7/2001

Alternatíva č.2

  1. Zber, preprava a zneškodňovanie odpadov z domácností

    V zmysle §10d Zák.č. 544/1990 Zb. o miestnych poplatkoch

    1. z rodinných domov - 1x týždenne 110 l Kuka nádobami je 200.- Sk na člena  domácnosti za kalendárny rok

    2. z jednej domácnosti v obytných domoch - 2x týždenne 1100 l kontajnermi je 200,- Sk na člena  domácnosti za kalendárny rok

  2. Zber, preprava a zneškodňovanie odpadov od iných subjektov ako v bode 1:

    1. Živnostníci, samostatne zárobkovo činné osoby - 1 zamestnanec 0,2 - 0,4 ekvivalentnej hodnoty obyvateľa  / EHO /

    2. Bufety, stravovacie zariadenia - 1 zamestnanec 2 - 5 EHO

    3. Potravinové obchody a pekárne - 1 zamestnanec 2,5 - 5 EHO

    4. Iné obchody /mäsiarstvo, kvetinárstvo/ - 1 zamestnanec 4 - 7 EHO

    5. Školy, škôlky /školstvo/ - 1 osoba 0,7 - 0,9 EHO

    6. Verejná správa, banky, spolky, kancelárie, úrady - 1 zamestnanec 0,3 - 0,5 EHO

    7. Rekreačné a ubytovacie služby - 1 lôžko 0,5 EHO 1 zamestnanec 0,2 EHO

    8. Chata, záhradkárske osady:

      • do 25 m2 0,1 EHO

      • do 80 m2 0,2 EHO

      • nad 80 m2 0,3 EHO

  3. Na zmiernenie a odstránenie tvrdosti zákona a tejto  VZN, podľa zák.č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci,  správca polatku znižuje miestny polatok

    1. Dôchodcovia, žijúci v jednej domácnosti v počte 2 osôb  - Poplatok sa znižuje na 50 % základného poplatku

    2. Dôchodca, samostatne žijúca v jednej domácnosti  - Polpatok sa znižuje na 25 % základného poplatku

< návrat VZN