ADMINISTRATÍVNO-SPRÁVNE POSTAVENIE MESTA V MINULOSTI A DNES

 

pokračovanie

Na základe Mníchovskej dohody v roku 1938 sa Šahy stávajú súčasťou Maďarskej republiky. Po skončení druhej svetovej vojny v auguste 1945 veľmoci rozhodli o obnovení hraníc podľa Trianonskej dohody: Šahy boli opätovne pričlenené k ČSR.

V tomto období sa začína éra novej formy verejnosprávnych orgánov – národných výborov. Šahy patrili naďalej do okresu Krupina, bola tu však obnovená expozitúra okresného národného výboru. V Šahách bol zriadený miestny národný výbor. Dňa 1. januára 1949 sa Šahy stali opäť okresným sídlom až do roku 1960, kedy Šahanský okres zanikol a mesto bolo začlenené do okresu Levice. V dôsledku administratívnej reformy z roku 1960 vznikol Mestský národný výbor v Šahách. Postupne boli zriadené ďalšie mestské inštitúcie, ako napr. Mestské osvetové stredisko, Technické služby mesta, Mestská knižnica a pod.

V dôsledku politických rozhodnutí v osemdesiatych rokoch dochádza k integrácii obcí. Vznikajú spoločné národné výbory, menšie obce sa pričleňujú k mestám. V roku 1980 tak dochádza k zániku samostatných obcí Hrkovce a Preseľany nad Ipľom a k ich pričleneniu k mestu Šahy. Obec Tešmak bola k Šahám pričlenená v roku 1986. Po zmene spoločenského systému sa Hrkovce v roku 1998 znovu osamostatnili.

Zásadná zmena v spoločenskom zriadení, ale aj v oblasti verejnej správy, nastáva po „zamatovej” revolúcii v r. 1989. Účinnosťou zákona číslo 369/1990 Zb. o obecnom zriadení zanikli národné výbory a vytvorili sa samosprávy obcí a miest. V prvých skutočne demokratických voľbách bol zvolený primátor mesta a poslanci mestského zastupiteľstva. Za prvého primátora mesta občania v priamych voľbách zvolili JUDr. Ernesta Zsolnayho, ktorého opätovne zvolili do tohto postu aj v nasledujúcich voľbách v rokoch 1994 a 1998. V súlade so zákonom o obecnom zriadení sa zriadil aj Mestský úrad v Šahách ako výkonný orgán mestského zastupiteľstva a primátora. Zároveň boli zriadené aj ďalšie orgány mestského zastupiteľstva: mestská rada a komisie mestského zastupiteľstva.

V rámci reformy verejnej správy v roku 1990 boli vytvorené obvodné úrady, ktoré pôsobili ako detašované pracoviská okresných úradov. Sídlom obvodného úradu sa stalo aj mesto Šahy. Svoje pracoviská zriadili v meste aj úrad práce a daňový úrad. V roku 1996 boli vytvorené nové okresy, ich počet sa zvýšil na 79. Požiadavka mesta Šahy a jeho prirodzeného regiónu o znovuvytvorenie Šahanského okresu nebola zo strany štátnej moci akceptovaná.

<<začiatok